piątek, 13 stycznia 2017

Osteoporoza - brak minerałów i witaminy D

Kości jako swoiste rusztowanie każdego organizmu ludzkiego pełnią znaczącą rolę – nie tylko utrzymują i chronią narządy wewnętrzne, ale także są punktem zaczepienia mięśni i tkanek, przez co biorą udział w procesie poruszania się. W strukturze komórek stale zachodzą procesy mające za zadanie utrzymać ich prawidłowy stan i funkcjonowanie – stare, uszkodzone komórki są niszczone, a na ich miejsce powstają nowe. W ciągu roku w zdrowym organizmie ok. 2-10% masy kości ulega wymianie. Z wiekiem aktywność wymiany spada, przez co kości stają się słabsze.

Czym jest osteoporoza?

Znany i powszechny problem z kośćmi – osteoporoza – definiowany jest jako metaboliczna choroba kości polegająca na postępujących zmianach ich struktury i masy, prowadzących do osłabienia, zwiększenia ich łamliwości i kruchości. Istnieją określone czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy, jednak w dzisiejszych czasach znaczący wpływ ma także odpowiednie odżywienie organizmu i dostarczenie niezbędnych substancji odżywczych.
Istotnym jest, że jeśli jednoczesne występowanie obok siebie kilku czynników sprzyjających rozwojowi osteoporozy, powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania. Wśród sytuacji i czynników, które powodują lub przyspieszają występowanie osteoporozy wyróżnia się:
  • Podeszły wiek.
  • Menopauzę u kobiet lub andropauzę u mężczyzn, w szczególności przechodzoną w stosunkowo młodym wieku.
  • Predyspozycje genetyczne, czyli występowanie osteoporozy w starszych pokoleniach.
  • Zbyt szczupłą budowę ciała lub zbyt jasną karnację.
  • Nieodpowiednią dietę – ubogą w wapń i witaminę D lub nadto bogatą w białko zwierzęce.
  • Siedzący tryb życia lub długotrwałe unieruchomienie (np. przy przewlekłych chorobach).
  • Długotrwałe przyjmowanie hormonów lub leków przeciwzakrzepowych czy odwadniających.
  • Nadmierne spożywanie kawy, alkoholu czy palenie papierosów.
  • Występowanie równoczesne nadczynności tarczycy, chorób żołądka, nerek, krwi czy zaburzenia trawienia.
Osteoporoza rozwija się przez długie lata, kiedy dzień po dniu struktura tkanki kostnej ulega przeobrażeniom. Początkowo nie towarzyszą temu żadne objawy, poza ewentualnymi bólami kości, które w żaden sposób nie wyróżniają się od tych spowodowanych innymi przyczynami. Bardzo często wykrywana jest już w momencie złamania, kiedy kości są bardzo osłabione.
Co jest ważne dla kości?

W budowie kości ważną rolę ogrywają takie składniki jak wapń, magnez, fosfor czy witamina D, które należy spożywać w codziennej diecie, bez względu na wiek. Większość całego wapnia w organizmie magazynowana jest w kościach. W przypadku niedoboru tego składnika w innych narządach – np. w sercu, dla którego funkcjonowania też jest ważny – organizm pobiera go właśnie z kości.
Obecne warunki życia nie sprzyjają odpowiedniemu odżywianiu, a co więcej zamiast substancji życiodajnych dostarczamy organizmom coraz więcej tych, które nam szkodzą. Przetworzona żywność, spożywanie dużej ilości białka zwierzęcego i nabiału czy używek jak kawa i herbata wpływają na tzw. zakwaszanie organizmu, czyli zaburzeń równowagi pH środowiska wewnętrznego, co prowadzi następnie do zaburzeń funkcjonowania poszczególnych narządów i tkanek. Witaminy i minerały są z kolei składnikami istotnymi dla setek reakcji metabolicznych, a ich niedobór ma znaczący, negatywny wpływ na funkcje życiowe.
Suplementacja

W przypadku osteoporozy – zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu – jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednia suplementacja mineralno-witaminowa, czyli zapewnienie odpowiedniej dostawy wapnia, magnezu i witaminy D.
Czy wiesz, że z wiekiem słabnie aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D, co negatywnie wpływa na wchłaniania wapnia?
Znaczenie składnika witaminowego jest w tym wypadku niebagatelne. Dostarczany do organizmu wapń nie będzie miał istotnego wpływu na jego funkcjonowanie, jeśli nie będzie mu towarzyszyła niezbędna w procesie wchłaniania witamina D.
Czy wiesz, że 80% witaminy D tworzy się w skórze, pod wpływem słońca? Osoby starsze nierzadko prowadzą życie w zamkniętych pomieszczeniach, w szczególności jesienią i zimą, co dodatkowo zahamowuje wytwarzanie niezbędnej dla kości witaminy D.

onyx
Dlaczego Onyx Plus?

Profilaktyka i leczenie osteoporozy opiera się na suplementacji wapniem i witaminą D. Jak jednak zadbać o codzienne dostarczanie odpowiednich ilości tych składników do organizmu? Jak wybrać odpowiedni suplement? Na pewno powinien on:
  • być dostępny w formie płynnej, czyli gwarantującej odpowiednie wchłanianie się składników;
  • zawierać odpowiednie ilości i proporcje poszczególnych składników;
  • zawierać bioflawonoidy, czyli ekstrakty roślinne tworzące naturalne środowisko wchłaniania się witamin;
  • być dostępny w odpowiednim opakowaniu, najlepiej szklanym i nieprzepuszczającym promieni słonecznych, aby nie
  • powodować reakcji między związkami;
  • być zbadany, bezpieczny i certyfikowany.
Wszystkie te cechy charakteryzują multimineralny produkt Onyx Plus, wzbogacony ekstraktami roślinnymi i witaminą D.