środa, 8 października 2014

Aloes prawdziwy - zalety







(Aloe vera, Aloe barbadensis), Synonimy: Aloes z Barbados,
Rodzina: Aloesowate (Aloaceae)

Występowanie: Gatunek ten pochodzi z Afryki, został przeniesiony w rejon Morza Karaibskiego za czasów wypraw Krzysztofa Kolumba. Obecnie uważa się, że to Karaiby są jego ojczyzną . Stąd tez nazwa jednego z gatunków Aloes z Barbados. Aloes możemy spotkać obecnie także w Hiszpanii, Wenezueli,  Centralnej, Australii, Meksyku i południowej części Ameryki Północnej.

Aloes to roślina wiecznie zielona, wieloletnia. Należy do sukulentów , a więc roślin przystosowanych do wzrostu w miejscach gdzie opady są bardzo małe. Dzięki specjalnej budowie liści , które są mięsiste , grube i odpowiedniemu mechanizmowi zamykania aparatów szparkowych , które chronią roślinę przed nadmierną utrata wody , Aloes żyje w warunkach gdzie wegetacja innych roślin byłaby niemożliwa. Aloe vera można odróżnić od innych gatunków roślin poprzez odpowiednie ułożenie liści, tworzą bowiem one rozetę grubych kolczastych liści ułożonych spiralnie. Liście są koloru zielonego, błyszczącego, który z biegiem czasu przechodzi do koloru szarozielonego. Dojrzałe liści mają  około 60-80 cm długości i szerokości przy podstawie od 8-10cm. Raz w roku z rozety liści wyrasta sztywna łodyga kwiatowa, która osiąga nawet pół metra. Kwiaty są koloru żółtego ,rurkowate, tworzą pokaźną kiść.  System korzeniowy aloesu jest dobrze rozwinięty, osiąga nawet 30 cm w głąb ziemi .Wystraja z niego młode pędy z których uzyskuje się sadzonki.

Składniki aktywne: monosacharydy, polisacharydy ( acemannan , glukomannan), antrachinony (aloina, aloemodyna), kwas cynamonowy, kwas salicylowy, sole mineralne, witaminy( betakaroten, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C, E),  enzymy, fosfolipidy, aminokwasy

Działanie

Lecznicze właściwości aloesu były znane już od czasów antycznych.Świat Orientu , Afryka  to tylko niektóre cywilizacje gdzie aloes był stosowany w licznych schorzeniach skóry. O jego dobroczynnych właściwościach leczniczych możemy przekonać się także dzisiaj. Aloes jest stosowany zarówno u zwierząt jak i ludzi  leczeniu oparzeń, skaleczeń, egzem, chorób skóry różnego pochodzenia.Mechanizm działania aloesu na skórę tłumaczy się zahamowaniem w tkance podskórnej produkcji kinin i prostanoidów -  mediatorów odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego. Aloes ma także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Żel aloesowy bogaty w składniki aktywne o właściwościach regeneracyjnych może być stosowany w razie rozmaitych podrażnień skóry np.:

- drobne zranienia i skaleczenia, podrażnienia po goleniu
- oparzenia słoneczne
- oparzenia termiczne
- odmrożenia
- zmiany skórne typu wyprysk kontaktowy, trądzik, ropień, krosty
- alergie skórne połączone ze świądem skóry
- blizny : po oparzeniach, po trądziku,
- ukąszenia owadów

Warto wspomnieć także o właściwościach  kosmetycznych tej cudownej rośliny. Dzięki obecności polisacharydów żel z aloesu doskonale nawilża skórę nie zaburzając jednocześnie procesu transpiracji, pozostawia skórę świeżą, delikatną o odpowiedniej zawartości wody.Dzięki tym właściwościom warstwa rogowa skóry jest odpowiednio nawilżona, co zapobiega jej wysychaniu i tworzeniu się zmarszczek , najpierw mimicznych a z czasem głębokich.

Aloes ma szeroki zakres działania leczniczego. Stosuje się go w zależności od zawartości składników aktywnych obecnych w poszczególnych partiach liścia. Jest doskonałym środkiem odtruwającym, oczyszcza organizm z toksyn. Ma działanie przeczyszczające dzięki obecności antrachinonów. Działa regenerująco, zabliźniająco. Stymuluje układ odpornościowy. Pozwala zachować w dobrej kondycji cały organizm.